top of page

S&OP nedir?


S&OP “Sales&Operations Planning” (Satış ve Operasyon Planlama) denilen bir planlama ve yönetim yaklaşımıdır. S&OP satış tahminlerini, üretim kapasitesini, stok seviyelerini ve diğer operasyon kaynaklarını verimli  bir şekilde yönetebilmek için Satış, Planlama,Üretim ve Finans fonksiyonları arasında koordinasyonu sağlamak için zaman içinde yeni bir yönetim yaklaşımı olarak ortaya çıkmıştır.Aslı tüm süreçlerin katkıda bulunduğu en optimum planı sunarak tüm bölümlerin tek bir plana, tek bir hedefe odaklanmasını sağlamaktır. Hedef aynı anda müşteri talebini karşılamak, stok seviyelerini optimize etmek, üretim kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmak ve karlılığı artırmaktır. Tüm süreçler aynı hedefe odaklanmadığında stok eksik veya fazlalıkları, üretimde boşluklar veya fazla mesailer, nakit akışının bozulması ile artan tedarik zinciri problemleri oluşur.

Talep planlaması, tedarik planlaması, envanter yönetimi ve finansal planlamanın tümü, doğası gereği çapraz işlevlere sahip, birbirine bağımlı alt süreçlerdir. Her biri kolektif bütüne katkıda bulunur ve bu nedenle tüm taraflar diğerinin ne yaptığını bildiğinde sistem en iyi şekilde çalışır. S&OP, tek bir entegre plan oluşturmak ve yürütmek için talep planlamayı, arz/talep dengelemeyi ve envanter yönetimini birleştirir.


Talep planlaması veya tahmini bu süreçte çok önemli bir rol oynar çünkü S&OP'ye doğru üretim planları ve envanter seviyeleri oluşturmak için ihtiyaç duyduğu kritik verileri sağlar. Bu tahminlerin güvenilirlik oranı ne kadar artarsa, S&OP sistematiği o kadar iyi çalışacaktır.  Ürünleri gereğinden fazla veya az üretmenin her ikisi de satış kaybına yol açacağından talep planlamasının önemini anlamak gerekir.


Satışa uyumlu bir talep planlamasının ardından tedarik zinciri, üretim ve finansman buna uyum sağlamalı, sağlayamayacağı noktalarda plana müdahil olmalıdır. Herkesin mutabık olduğu ana plan hedef olarak ortaya konup uyum ve aksaklıklar mutlaka takip edilip değerlendirilmeli ve iyileştirilmelidir.


Hakan Odaman

29/05/2024

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page